Disparoni cinsel ilişkinin ağrılı mümkündır. Ağrı vajen girişinde hissediliyorsa sebep daha çok uyarmalma eksikliği, hafifçe bir vajinismus durumu, vajinal enfeksiyon ve bartolin kisti olabilir.

Ağrılı Cinsel İlişki Nedir?

Ağrı cinsel birleşmenin süresi uzadıkça azalıyor ya da kayboluyor ise uyarılma eksikliği maksimum düşünülmesi ihtiyaç duyulan nedendir. Çünkü cinsel birleşmenin süresinin uzamasıyla cinsel uyarılma arttıkça vajinal ıslaklıkta artar, vajen kasları gevşer ve ağrı azalır kaybolur.

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni) Nedir?

Ağrı derin penetrasyonla artıyorsa sebep olarak enfeksiyon, rahim ve yumurtalık hastalıkları, endometriyozis düşünülür. Bu durumlarda ağrı cinsel birleşmenin süresinin uzaması ile azalmaz aksine artar.

Cinsel ilişki sırasında yahut ondan sonra acı duyulması disparoni olarak adlandırılır. Erkekleri de etkileyebilmekle birlikte genellikle kadınlarda görülür. Disparonisi olan hanımlar sıklıkla vajina, klitoris ve labialarda (iç ve dış dudaklar) ağrı duyabilirler. Disparoni nedenleri çok olmakla beraber derhal hepsi tedavi edilebilir niteliktedir.

Cinsel İlişkide Ağrının Çözümü Var!

Kati tanı için tek çözüm jinekolog muayenesi ağrılı cinsel ilişkinin (disparoni) öncelikle tam olarak sebebinin saptanması önemlidir. Bunun için kısa süreli bir jinekolojik muayene ve ultrason tetkiki çoğu vakit kafi olacaktır.

Cinsel Uyarılma Bozukluğu Nedir?

Cinsel uyarılma bozukluğu tedavisi niçin saptandıktan sonra yapılabilen bir klinik durumdur. Cinsel uyarılma bozukluğu cinsel işlevin uyarılma evresinde oluşması beklenen fizyolojik değişikliklerin oluşmaması ile kendini gösteren bir bozukluktur.

Cinsel uyarılma evresinde normalde genital organlara giden kan akımındaki artış vajinal büyüme ve ıslanmaya niçin olur.

Cinsel uyarılma bozukluğu da tüm cinsel uyarma ve uyarılma çabalarına rağmen bu fizyolojik değişimler oluşmamakta ve kadın uyarılma ile ilgili duyumları alamamaktadır.

Cinsel Byarılma Bozukluğu Tedavisi

Bu bozukluk çoğunlukla cinsel ilgi kaybı ve istek azlığına birlikte rol aldığından tek başına nadiren ortaya çıkar. Sadece doğum sonrası ve menopoz dönemindeki hormonal değişiklikler cinsel uyarılmaya verilen normal vajinal yanıtları bozabildiğinden bu şeklinde durumlarda cinsel uyarılma bozukluğu ilgi ve istek kusuru olmadan da ortaya çıkabilmektedir.