07 Eylül 2021

Erken Boşalma Nedir? Nedenleri Nelerdir?

ile admin

Cinsel işlev bozuklukları günümüzde sık görülen sağlık problemlerinin önderlik yapar. Günümüzde yürütülen tıbbi çalışmalar yardımıyla bu hastalıkların neden geliştiğine dair daha net veriler elde edilmeye başlanmış ve tedavide fazlaca ilerleme kaydedilmiştir. Çiftlerin cinsel yaşamlarını ciddi anlamda negatif etkileyen bu sorunlardan biri erken boşalma problemidir. Erken boşalmayı engelleyen ilaçların en önemlisi Degra tabletlerdir. Degra tablet 25 mg, 50 mg ve 100 mg tabletler olarak iktidarsızlık ve erken boşalma yaşayan erkeklerin kullanımına sunulmuştur.
Diğer tedavi şekilleri ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

Erken Boşalma Nedir?
Erken Boşalma neden Olur?
Erken Boşalma belirtileri nedir?
Erken Boşalma Teşhisi nasıl Konulur?
Erken Boşalma Tedavisi nasıl Yapılır?

Erken Boşalma Nedir?
Boşalma yada ejakülasyon; erkeklerde cinsel hazzın en üst noktası olan orgazm esnasında penisten spermlerin bulunduğu meni sıvısının dışarı çıkması olayıdır. Erken boşalma veya prematür ejakülasyon ise cinsel birleşme sırasında adamın istenilenden önce orgazma ulaşarak boşalması durumudur. Bu ise çiftlerin cinsel birleşmede istedikleri düzeyde doyuma ulaşamamalarına ve cinsellikten soğumalarına yol açan önemli bir sıhhat problemi olarak kabul edilir.

Erken boşalma problemi toplumda oldukça yaygın görülen bir sorundur. Araştırmalara bakılırsa 18 ila 59 yaş aralığındaki her üç erkekten birinde, hayatının bir döneminde erken boşalma sorunu yaşanmaktadır.

Erken boşalma cinsel işlev bozuklukları içinde kabul edilse de; toplumdaki yaygın kanının aksine erektil disfonksiyon gibi diğer cinsel işlev problemlerinden farklıdır. Erektil disfonksiyon cinsel birleşme esnasında penis sertliğinin sürdürülememesi veya başlatılamaması anlamına gelir. Bununla beraber erektil disfonksiyon ile erken boşalma sorunu birlikte bulunabilir veya birbirini tetikleyebilir.

Erken boşalma problemi hastadan hastaya farklılık gösterebilen, öznel bir özellik gösterir. Buna göre, çiftlerin cinsel ilişkiden beklentileri ve tatmin noktalarına göre erken boşalma tanımı değişkenlik arz edebilir. Erken boşalma, bireyin isteğine göre daha erken boşalması olarak tanımlandığından; ferdin kendisinin belirlediği ideal cinsel birleşme süresine bakılırsa erken boşalma algısı değişebilir.

Bununla beraber klinik yaklaşımda objektif bir kriter belirlenerek prematür ejakülasyon sorunu tanımlanmıştır. Klinikte erken boşalma aşağıdaki kriterlere bakılırsa değerlendirilir:

Boşalma penisin vajina ile birleşmesinden önce veya bir dakika içinde gerçekleşir.
Derhal her cinsel birleşmede boşalmanın geciktirilmesi mümkün olmamaktadır.
Cinsel ilişkiden kaçınma, yoğun stres, depresyon benzer biçimde olumsuz psikolojik emareler vardır.

Erken Boşalma Neden Olur?
Erken boşalma sorunun başlangıç dönemine nazaran temelde iki ayrı bölümde incelenir. Buna bakılırsa, ilk cinsel deneyimden bu yana sürekli erken boşalma problemi olan kişilerde primer (birincil) prematür ejakülasyondan söz edilirken; Normal cinsel deneyimlere haiz bir bireyde sonradan gelişen erken boşalma problemi sekonder (ikincil) prematür ejakülasyon olarak değerlendirilir.

Primer formda mesele hayat boyu devam edebilir ve altta yatan organik sebepler tespit edilebilir. Sekonder formda ise normal cinsel edinim öyküsü bulunmuş olduğundan, sorunun daha çok psikolojik sebeplerden kaynaklandığı çıkarımına varılabilir.

Erken boşalma problemi sağlıklı erkeklerde belirli zamanlarda gelişebilen bir durum olduğundan; uzun süreli yada tekrarlayıcı olmadığı sürece önemli bir mesele teşkil etmez. Erkeğin cinsel deneyiminin artması ve boşalma hissini kontrol etmeyi öğrenmesi ile birlikte erken boşalma sorunu genellikle ortadan kalkar.

Bununla beraber aşağıdaki durumlarda ve sıhhat problemlerinin varlığında uzun süreli yahut tekrarlayıcı tarzda erken boşalma problemi ortaya çıkabilmektedir:

Yoğun stres, kaygı veya depresyon: psikolojik anlamda yoğun stres altında olan, ilişkisi yada cinsel deneyimine yönelik yoğun kaygı besleyen, duygu durum bozukluğu olan kişilerde erken boşalma daha sık görülür.
Ferdin kendisi hakkında kötü yargıya sahip olması: kişinin kendi vücuduyla alakalı kötü düşüncelere sahip olması, kendini burun kıvırması veya kendisine yönelik kötü yargıda bulunması şeklinde durumlarda erken boşalma meydana gelebilir.

Partnerle ilgili problemler: Cinsel partnerle yaşanılan ilişki sorunları psikolojik olarak hastayı etkilediğinden, erken boşalmayı tetikleyebilir.

Cinsel istismara uğrama öyküsü: ferdin daha önce cinsel istismara uğraması erken boşalma şeklinde cinsel işlev bozuklukları açısından ciddi bir risk faktörüdür.

Erektil disfonksiyon şeklinde cinsel işlev bozuklukları: Sertleşmenin uzun süre devam ettirilememesi şeklinde cinsel işlev bozuklukları erken boşalmaya eşlik edebilir.
Hormon düzensizlikleri: Testosteron, androjen yada östrojen gibi eşey hormonlarının kan düzeylerinde yaşanmış olan değişimler erken boşalma ile sonuçlanabilir.

Prostatit veya üretrit gibi iltihabi hastalıklar: Üreme sistemini oluşturan doku ve organların iltihaplanması durumunda erken boşalma tetiklenebilir.
İleri yaş: Yaşla beraber ejakülasyonun ertelenmesi ve kontrol edilmesi zorlaştığından erken boşalma benzer biçimde cinsel işlev bozuklukları daha sık görülür.

Kronik hastalıklar: Hipertansiyon, diyabet, kalp hastalıkları şeklinde kronik hastalığı olan kişilerde cinsel işlev bozukluklarına daha sık rastlanır.

Erken Boşalma Belirtileri Nelerdir?
Erken boşalma problemi olan hastalarda çeşitli klinik emareler gözlenebilir. Buna göre aşağıdaki emareler erken boşalma sorunu olan erkeklerde çoğunlukla izlenir:

Cinsel birleşmenin hemen başlangıcında yada birleşmenin başlamasıyla 1 dakika içinde orgazma ulaşarak boşalmanın yaşanması
Cinsel birleşme esnasında boşalma kontrolünde başarısız olunması
Cinsel birleşme öncesinde yada erken boşalma ondan sonra yoğun stres, kaygı, suçluluk veya depresyon hali
Cinsel partnerle ilişki problemleri yaşanması
Cinsel ilişkiye duyulan istekte (libido) azalma
Sertleşme sorunu yaşanması yada cinsel ilişki esnasında sertleşmenin sürdürülememesi

Erken Boşalma Teşhisi Nasıl Konulur?
Erken boşalma probleminin belirlenmesinde uzman bir hekimin değerlendirme sürecinde hasta ile hekimin doğru bir iletişim kurması oldukça önemlidir. Hastalar cinsel ilişkiden beklentileri bağlamında, erken boşalma sorunu olduğunu ifade edebilir. Bununla beraber klinik anlamda önem arz eden erken boşalma problemi aşağıdaki kriterlerin varlığında tespit edilir:

Boşalmanın birleşme başlangıcında yada 1 dakika sonrasına kadar geçen sürede yaşanması
Bu süre içinde boşalma denetiminin sağlanamaması
Erken boşalma problemi ile birlikte bu durumu hazırlayıcı ruhsal veya organik sebeplerin varlığı
hekim tarafından alınan ayrıntılı hastalık öyküsü ve meydana getirilen detaylı fizik muayene sonucunda, gerekli görülen hallerde ek görüntüleme ve laboratuvar tetkiklerine başvurulması gerekebilir. Bununla birlikte erken boşalma sorunu çoğunlukla fonksiyonel bir aksaklıktan ileri geldiğinden, organik sebeplerin incelenmesi yerine hastayı bu soruna iten faktörlerin irdelenmesi gündeme gelebilir.

Erken Boşalma Tedavisi nasıl Yapılır?
Erken boşalma sorununda teşhis aşamasında belirgin bir organik sebebin bulunması halinde, altta yatan nedenin spesifik tedavisi yapılır. Bununla beraber, erken boşalma sıklıkla psikolojik veya fonksiyonel sebeplerden ileri geldiğinden, hastalara çeşitli yaşam biçimi değişiklikleri, bazı metotlar ve psikoterapik yöntemler tavsiye edilir yada uygulanır.

Bu bağlamda aşağıdaki yöntemler erken boşalma sorununun giderilmesinde sıklıkla kullanılır:

İlişkiden bir saat öncesine kadar mastürbasyon yapılması, ilişki esnasında boşalma denetiminin sağlanmasına destektir.
Partnerle bir araya gelindiğinde cinsel birleşmeye derhal geçilmeden, ön sevişme yapılarak cinsel birleşmeye hazırlık yapılması, erken boşalma probleminin giderilmesinde yararlıdır.
Boşalma kontrolünün sağlanması için “dur-başla” metodu uygulanabilir. Bu metoda göre; cinsel partner tarafınca cinsel uyarı verilerek kişi boşalmaya yakın duruma getirilir. Bu koşulda cinsel uyarıya son verilerek boşalma hissinin kaybolması için beklenir. Bu “dur-başla” uygulaması iki kez daha tekrarlanarak, dördüncü ihtarda boşalmaya izin verilir. Metodun haftada üç defa uygulanması boşalma kontrolünün sağlanmasında fazlaca yararlıdır.
Boşalma denetimi için kullanılan bir diğer metot “sıkma” yöntemidir. Bu metotta; kişiye cinsel uyaran verilerek boşalmaya yakın hale getirildikten sonrasında, penis uç kısmı boşalma hissi kaybolana dek sıkılır ve boşalma geciktirilir. Bu yöntem ile de boşalma kontrolü öğrenilerek erken boşalma giderilebilir.
Kegel egzersizleri isminde olan öteki bir yöntemle penis bölgesindeki pelvis kaslarının gün içinde tekrarlayıcı kasılmalarla güçlendirilmesi hedeflenir. Bu sayede boşalma hissi geldiğinde pelvis kasları yardımıyla bu his geciktirilebilir. Kegel egzersizleri genel anlamda üç saniye kadar kasların kasılması ve üç saniye kadar kasılı kalarak gevşetilmesi şeklinde tekrarlayıcı egzersizler halinde uygulanır.
İlişki öncesinde penisin cinsel uyaran miktarını azaltıcı tedbirlerin kullanılması yararlı olabilir. Bu kapsamda geciktirici spreyler, prezervatifler, anestezik maddeler kullanılabilmektedir.
Psikoterapi hem kişinin aynı zamanda partnerinin katılımıyla cinsel bozuklukların tedavisinde yararlı olabilir. Özellikle partnerle veya ilişki problemlerimden kaynaklanan ruhsal problemlerin çözümünde psikoterapi pozitif neticeler verir.
İlaç tedavisi olarak antidepresanlar, erektil disfonksiyonda kullanılan sildenafil ve tadalafil benzer biçimde ilaçlar bazı hastalarda yararlıdır.