Menopoz, kadın için kara bir dönem mi sizce? “Doğurganlık sona erdiğine, cinsel yaşam da durma noktasına geldiğine nazaran rahatça bu şekilde diyebiliriz.” Dediğinizi biliyorum. Fakat DIITTT! Yanlış cevap. Doğrusu şu; kadın, tek özelliği doğurganlık olan bir varlık değil ve menopoz, cinsel yaşamı bitirmez. Cinsel yaşamı bitiren şey, ilişkide çıkmaza girilmesi ve vazgeçilmişliktir. Ruhsal olarak etkilenmeyeceğinizi söyleyemem çünkü lohusalık şeklinde menopoz da çeşitli hormonal değişimler yaşadığınız bir süreçtir. Ancak bunlarla baş etmek ve yaşamın hızını dilediğiniz seviyede tutmanız normal olarak mümkün. Aramızda kalsın ama menopoz sonrası yatakta atağa geçen hanım sayısı hakikaten çok fazla.

Hepinizin bildiğinizi umut ettiğim üzere menopoz, adetten kesilmek ve doğurganlığın sona ermesi anlamına gelir. Fakat son yıllarda dünyada menopozu geciktirici çok sayıda ilaçtan söz ediliyor.

Kulaktan dolma bilgilerle bunları edinmemeniz ve jinekoloğunuza muayene olmanız sonrası eğer o gerek görürse ilaç kullanmanızı tavsiye ederim. Maalesef bitkisel formüller ve rastgele kullanılan ilaçlar nedeniyle ters reaksiyona maruz kalmış kadın hastalarımız azımsanmayacak kadar fazla. Sağlıklı bir yaşam şekli ve eğer verilmişse düzenli ilaç kullanımı ve genel sağlığa da dikkat ederek hastalıklara karşı korunaklı olma, menopoz yaşını ileriye atmaya yardımcı oluyor. Sadece bu menopoz geciktirme durumunun da sonsuza dek süremeyeceğini ve kaçınılmaz hatta kaçınılması da gerekmeyen sonun bu olduğunu kabullenmeliyiz.

Menopoz Sonrası Cinsellik

Cinsel açıdan menopozun bir engel olmadığını sayısız kere söylemişimdir, burada da yineleyeceğim. Menopoz, kadınlığın sonu değildir. Erkekliğin de kadınlığın da doğurganlık yahut cinsel güçle ilgisi yoktur, kadın ve erkek hayatta olduğu sürece her zaman kadın ve erkektirler. Cinsel yaşam bazı etkilenmeler yaşasa da süre gelir ve kadın bu sürecin ruhsal etkileriyle ne kadar yorgun düşerse düşsün atlatabilir. İhtiyacı olan şey anlayışlı bir partner ve kişisel istektir. Size eğer hemen hemen aklınıza gelmediyse bir avantajdan da söz etmek isterim, menopozun cinsel yaşama katkısının olduğu bir nokta bile var; hamile kalma korkusu olmadan özgürce sevişmek.

Menopoz sonrası adet kanaması olur mu?

Menopoz, hanımda yumurtalıktaki yumurtaların aktivitelerinin tamamen bitmesi sonucunda adet kanamalarının da bitmesidir. Bir kadına menopoza girdiğini söyleyebilmemiz için en az 1 yılı kanamasız geçirmesi gerekir. Son yıllara kadar menopoz yaşı 51-52 iken artık Türkiye’de ve dünyada bu yaş 50’nin altına düşmüş hatta artık 48-46 diyoruz. Bu da kulağa ürkütücü geliyor doğal olarak.

Menopoza giriş kısaca biyolojik saatin yavaşlaması sürecini anlatmadan önce bu sürecin saptanması aşamasından neler yapıldığını hatırlatmak istiyorum.

Menopoz Teşhisi

Menopoz teşhisi sürecinde;
Kan sayımı, idrar testi,
Kan yağları (total kolesterol, HDL ve LDL kolesterol, trigliserid),
Karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri (ALT, AST, üre, kreatinin),
Kandaki Kalp belirteçleri (CRP, homosistein),
TSH, st3 st4: Guatr testleri,
Smear testi,
Mamografi,
Ultrason,
Kemik yoğunluk ölçümü.

Normal Menopoz Dönemi
normal menopoz döneminin dışında bir de beklenmeyen yaşlarda gelişen ve şüphelenildiğinde ne olursa olsun bir uzmana başvurulması gereken ‘erken menopoz’ vardır ki ne olursa olsun tıbbı ve acil vakadır, dikkatinizi ister.

Menopoza giriş yaşımızı seçemeyiz. İlk adet, gebelik, doğum, emzirme, korunma yöntemleri, eğitim şeklinde değişkenler bunu belirlemez. Sigaranın hızlandırdığı, alkolünse geciktirdiği bilinir. Ve maalesef annesi menopoza erken giren kadınların da ortalama o dönemlerde menopoza girmesi beklenir. Hamile kalmış ve doğum yapmış hanımların da menopoz yaşı diğerlerine göre daha geç gelir.

Bir jinekolog ve cinsel terapist olarak çalışmalarım, hanımlarda bir devrin sonlandığının işareti olarak biri olan menopozun aslen yeni bir devrin başlangıcı bulunduğunu gösterir özellikte. Kadın olmak yumurtalıkların aktiviteleri bitince bitiyorsa yanmışız hepimiz!

Tabii bu menopozu hafife almış olduğumuz anlamına gelmesin. Bu sürecin sorunlu geçtiğini kabul etmekte fayda vardır ama hafifletmek mevzusunda yapabileceklerimiz var. Hanımlar için geçici bir durum olduğu, çeşitli fiziksel ve ruhsal değişimlerle kendimizi kötü hissedeceğimizi fakat bunun başta da söylemiş olduğum gibi geçici bir süreç olduğunu, bir tek vücudun bu geçiş süresinde biraz bocaladığını kabullenerek hazırlanmalıyız bu sürece.

Beslenmede ve genel olarak hayat kalitemizi korumada, cinsel yaşamımızı sürdürmede özenli seçimler yapma mevzusunda ısrar edersek biyolojik saatimizle yarışabiliriz. Çünkü acaba menopoza mı girdim diye paranoyalara kapılarak beklemek, süreci hızlandırabilir. Bu süreçte cinsel yaşantımızı sürdürmeye gayret etmeliyiz. Partnerimizin anlayışının önemini ona menopoza girmeden önce anlatmamız, açıkça konuşmamız bu stresli süreci daha rahatlamış geçirmemizi sağlayabilir. O yaşa gelene dek hiç düşlem yapmadık mı, istediklerimizi söylemedik mi, çocuklarımızı düşünerek standart ve birazcık da karı kocalar şeklinde mi yaşadık? Evet çok mümkün. Fakat kendimizi düşünme ve kendi üzerimize titreme yaşımız, dahası ‘olgun kadın seksiliği’ devrimimiz gelmiş olabilir.

Gelen vakalarda da sıklıkla görmüş olduğumuz bir şey var ki bizler kadınlar önce bocalıyor, dünyanın dönmeyi bıraktığını düşünüyor sonrasında da kendimiz için bir şeyler yapmaya başlıyor ve daha da sosyalleşiyoruz. Bu açıdan bakıldığında evet yepyeni bir durum.