17 Eylül 2021

Orgazm Ve Lady Era Bayan Damla

ile admin

Cinsel ilişki veya mastürbasyon şeklinde cinsel aktiviteler esnasında hazzın yoğunlaşması ile rahim, vajina ve anüs çevresi kasların ritmik kasılmasıdır. Orgazm cinsel ilişkide yaşanılan hazzın en zirve noktasıdır.

Kadınlarda Orgazm
Kadınların cinsel ilişki ile ilgili yaşadıkları en büyük sorunlarından birisi de orgazm olma problemleridir. Orgazmın hiç olmaması, ilişkide çok zor orgazm olma, nadiren olma, mastürbasyonla olurken cinsel ilişkide orgazm fonksiyonunun hiç gerçekleşmemesi, istem dışı ve kontrolsüz şekilde orgazm olma. Hepsi kendi başına birer orgazmik disfonksiyondur.

Lady Era bayan azdırıcı damla kadınların orgazma ulaşmasında oldukça faydalı ürünlerin başında gelmektedir.

Orgazm nedir?
Orgazm kelimesi Yunancada ‘şehvetli heyecan’ anlamında kullanılan ‘orgasmus’ kelimesinden gelmektedir.
Cinsel ilişki yada mastürbasyon şeklinde cinsel aktiviteler esnasında hazzın yoğunlaşması ile rahim, vajina ve anüs çevresi kasların ritmik kasılmasıdır. Orgazm cinsel ilişkide yaşanılan hazzın en zirve noktasıdır. Kasılmalar ortalama 3-15 kez içinde olur ve 5-15 saniye arası sürer. 60 saniyeye kadar uzayabilir. Sayısı ve süresi kişiden kişiye değişir ve pelvik taban kas gücüyle ilişkilidir. Bu ritmik kasılmalardan sonra bir rahatlama ve gevşeme hali gerçekleşmektedir. Orgazmı daha iyi anlayabilmek için cinsel ilişki evrelerinden bahsetmekte yarar olacaktır.

Cinsel ilişki evreleri
Cinsel ilişki özetle dört ayrı evreden oluşmaktadır:

Uyarmalma evresi: Cinsel imajinasyon ve aktivitenin başlamasıyla birlikte genital bölgelere ve meme uçlarına kan akışının yoğunlaştığı evredir. Heyecanlanma ile birlikte vajinal ıslanma da artar.

Yayla evresi: Cinsel uyarılmadan dolayı vajinanın 1/3’ lük kısmında kan dolaşımının yoğunluğundan dolayı vajinanın şekli değişir. Birleşmeye hazır olunan evredir. Haz çok artmış ve tetiklenmeyi beklemektedir.

Orgazm evresi: Cinsel ilişki sırasında en kısa süren evredir. İlişki esnasında hazzın en yüksek noktaya erişmesiyle rahim, vajina ve anüs kaslarında ritmik kasılmalar doğar. Bu kasılmalar averaj 3-15 defa gerçekleşir. Beyinde bir doygunluk duyusu ile karakterizedir.

Çözülme (rezolüsyon) evresi: Bu süreçte daha önceki evrelerin kaybolup, vücudun normale döndüğü süreyi kapsar. Dinlenme sürecidir.

Orgazm fizyolojisi ve otonom sinir sistemi
Vücudumuzu otonom sinir sistemi içinde yer alan sempatik ve parasempatik sinir sistemimiz yönetmektedir. Cinsel uyarmalma ile birlikte artan parasempatik aktivite ile genital bölgeye kan akımı artmakta, bu şekilde kadınlarda vajinal ıslaklık artarken, erkeklerde penis büyüyüp sertleşmektedir. Daha sonra belli bir aşamada parasempatik hakimiyet sonlanmakta ve artan sempatik aktivite ile erkeklerde ve kadınlarda boşalma fonksiyonu gerçekleşmektedir.

Erkeklerde orgazm meninin dışarı atılması şeklinde olur. Kadınlarda ise rahim, vajina ve anüs çevresi kasların kasılması ile karakterizedir.

Kadınlarda orgazm ile beraber ‘Prolaktin’ hormonu (süt hormonu) seviyelerinde artış gerçekleşmektedir.

Kadınlar nasıl orgazm olur?
Kadınlarda genital bölgenin, özellikle de klitoris, idrar deliği çevresi ve vajina ön duvarın mekanik temasla uyarılması orgazmı tetiklemektedir. Vajinanın ön duvarı, arka duvarına oranla daha duyarlıdır. Ek olarak meme uçları, anüs çevresi, mons pubis ihtarları da orgazmı kolaylaştırmaktadır. Hipnoz ve uyku sırasında da orgazm gerçekleşebilmektedir.

Orgazmın rahat bir halde olabilmesi için zihinsel konsantrasyon, denetimi bırakabilme, düşünme ve imgeleme (hayal kurma) şarttır.
Cinsel ilişkiden önce Lady Era damla kullanıldığında, kadın kendisini daha rahat ve cinsel ilişkiye hazır hisseder. Bu da kadının cinsel ilişkide orgazma ulaşmasını sağlamaktadır.

Erkek ve kadın orgazmının farkları
Erkekler orgazm esnasında meninin dışarı atılması (ejekulasyon) sürecini yaşarlar. Kadınlarda genelde bu tür bir boşalma izlenmez. Ritmik şekilde vajina ve anüs çevresi kaslarda bir kasılma ile karakterizedir.

Hanımlar orgazm konusunda erkeklerden çok daha şanslıdır, her hangi bir mekanik etkiye gerek duymadan dahi orgazm olabilirler. Ek olarak, tek bir ilişkide birden çok kez orgazm olabilme şansları da vardır.

Erkekler orgazm sırasında seksüel uyarı dursa dahi orgazm işlevine devam edebilirler. Kadınlarda ise vajinal yada klitoral uyarı durduğu takdirde orgazm işlevi de durur.

Kadın boşalması
hanımların ancak % 5’inde orgazm esnasında ‘kadın boşalması’ (kadın ejekulasyonu) adında olan bir boşalma durumu gerçekleşmektedir. Doğrusu vajina ağzından dışarıya erkeklerdekine benzer şekilde sıvı çıkışı olmaktadır. Kadın boşalmasının olmaması bir sorun olarak kabul edilmez.

Orgazm olma gebe kalmayı etkiler mi?
Orgazm sırasında oluşan rahim kasılmaları, negatif bir basınç tesiri oluşturarak spermin servikal kanaldan fallop tüplerine taşınmasına olanak sağlar. Bu şekilde gebe kalabilmeyi kolaylaştırır. Ancak hamile kalmak için orgazm olma şartı yoktur.

Vajinismus hastaları orgazm olabilirler
Vajinismus hastaları eşleriyle beraber tam bir cinsel beraberlik sağlayamasalar da, sürtünme ile yüzeysel doygunluk kanalıyla klitoral orgazmı yaşayabilirler. Vajinismus problemi, dıştan mastürbasyon ve mekanik uyarı ile orgazma engel değildir.

Orgazm olamama problemi ve tedavisi
kadınlarda orgazmın olamaması yada fazlaca zor veya nadiren gerçekleşmesi durumudur. Erkeklerde de geç boşalma veya boşalamama şeklinde kendisini gösterir.

Hanımların önemli bir kısmı da mastürbasyonla orgazm olabilirken, eşleri ile ilişki sırasında orgazmı yaşayamamaktadırlar. ‘Koital anorgazmi’ denilen bu konum bazı sıkıntılara neden olabilir. Orgazm olamama kadında, eşinde veya ikili ilişkilerinde sorun teşkil ediyorsa tedavi edilmelidir. Günümüzde önerilen cinsel terapi yöntemlerine ek olarak vajinal lazer, genital radyofrekans, genital PRP şeklinde medikal uygulamalar yeni bir çığır açmıştır.

Aynı zamanda bazı ürünler psikolojik olarak da olsa kadınlarda cinsel ilişkiden daha fazla zevk almasına yardımcı olmaktadır, Lady Era damla bu ürünler içerisinde en etkili olanlardan birisidir.

Anorgazmi nedir?
Cinsel ihtarlarla beyin ve genital bölge ile eş zamanlı olarak çalışmaktadır. Beş duyumuz ile edindiğimiz cinsel uyarılar genital bölge kan akımını ve kırılganlığı arttırarak süreci gerçekleştirmektedir. Orgazm, tanımından da anlaşılacağı üzere beyinle gerçekleşmektedir, ancak genital organların hassaslığı da orgazmı kolaylaştırmaktadır.

Anorgazmi, yeterli cinsel uyarana sahip olunduğu şekilde cinsel ilişki ve mastürbasyon benzer biçimde cinsel aktiviteler esnasında orgazm olunamaması, geç yada çok zor, zahmetli şekilde gerçekleşebilmesi durumlarıdır.

Anorgazmi Türleri
Klitoral Anorgazmi: Klitoris hanımlarda cinsel uyarılmanın en yoğun hissedildiği ve orgazm fonksiyonunu elde eden ana organdır. Mastürbasyon ve ilişki esnasında klitoral orgazma ulaşamama durumuna ‘klitoral anorgazmi’ denir.

Koital Anorgazmi: Cinsel birleşme esnasında şu demek oluyor ki penis vajinadayken orgazm olamamadır. ‘Vajinal anorgazmi’ olarak da bilinir. Hanımların büyük bir çoğunluğu koital anorgazmi sorununu yaşamaktadırlar.

Rasgele (Random) Anorgazmi: bireyin zaman zaman orgazmı yaşaması, süre vakit yaşayamaması şeklinde kendini gösteren anorgazmi türüdür.

Erken Orgazm: Orgazmın beklenenden daha kısa sürede gerçekleşmesidir. İlişkinin derhal başında gerçekleşen bu erken orgazm ile haz eksikliği görülebilir. Çok nadiren görülür.

PSAS
‘Persistent cinselliküel Arousement Syndrome’ kelimelerinin baş harflerinden kaynaklanır. ‘sürekli sexüel uyarı sendromu’ olarak Türkçeleştirebiliriz. Bu durumda kişide gmeşhurk yaşamda sürekli bir cinsel uyarı ve istem dışı orgazmlar gerçekleşmektedir. Yaşamı etkileyen, oldukça can sıkıcı bir durumdur.

Orgazm Olamama sebepleri
Orgazm olamama doğrusu anorgazmi nedenlerini fizyolojik, ruhsal ve eşe bağlı olarak ele alınabilir. Öncelikle fizyolojik yönünün olup olmadığını belirlemek için ayrıntılı bir jinekolojik muayene şarttır.

Fizyolojik nedenler
Vajinada yer alan enfeksiyon, vajinal kuruluk veya ağrılı cinsel ilişki (disparoni) nedeni olan ‘vulvar vestibulit sendrom’ benzer biçimde durumlar tedavi edilmelidir. Bu tarz şeylerin dışında kronik alkolizm, şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp hastalıkları ve bazı nörolojik hastalıklar da anorgazmiye neden olabilmektedir.

Ruhsal nedenler
Orgazm olamamanın en yaygın nedeni ise kişilerin anatomik yapıları ve cinsellikle ilgili kafi bilgiye haiz olmamalarıdır. Özellikle erken yaşlarda bilgi ve deneyim eksiklikleri daha fazladır.

Diğer taraftan cinsel kimlik yaşının olgunlaşmaya başladığı evrelerde yaşanmış olan cinsel travmalar, sorunlu ergenlik, ilk cinsel deneyimde yaşanmış olan travmatik deneyimler, rahatsızlık yada tecavüz öyküleri de anorgazmiye neden olabilmektedir.

Kontrol duygusu gelişmiş (otokontrolü yüksek) ve mükemmeliyetçi yapıdaki kadınlarda orgazm olamama görülme oranı da yüksektir. Kendisini bırakamayan, denetimün devamlı kendisinde olmasını arzulayan hanımlarda daha sık izlenmektedir.

Vajinismus sorununda anorgazmi
Vajinismus problemi de zaman içinde cinsel isteksizlik ve orgazm olamama problemlerine yol açabilir. Bu bir çeşit ‘öğrenilmiş çaresizlik’ durumudur.

Eşe bağlı nedenler
Eş tutumu da anorgazmi de önemli bir etkendir. Eşin partnerini yeterince uyaramaması, ilişkiye hazırlayamaması, deneyimsizliği öteki etkenler içinde sayılabilir. Ek olarak eşteki erken boşalma, cinsel isteksizlik ve sertleşme sorunları (erektil disfonksiyon) da kadında orgazm olamama problemine yol açabilir.

Tüm bu nedenlerle beraber anorgazmi tedavi edilebilir bir semptomdur.

Orgazm taklidi
Orgazm olamama problemi yaşayan bazı hanımların eşlerini cinsel ilişki sırasında mutlu etmek için yaptıkları davranışlardır. Kendisini kasma, değişik sesler çıkartma en sık başvurulan orgazm taklidi yöntemleri arasındadır.

Orgazm Olamama (Anorgazmi) Tedavi şekilleri
Orgazm olamama sorunu tedavisi için ruhsal açıdan cinsel terapiler ve bazı genital bölge işlemleri yer almıştır.

Anorgazmi tedavisinde atılacak ilk adım, uzman jinekolog doktor tarafından yapılacak jinekolojik muayenedir. Bu muayene sayesinde tam bir teşhis konulacak, orgazm olmayı engellemiş olan fizyolojik problemler var ise, öncelikle tedavi edilecektir.

Psikolojik yaklaşımlar, cinsel terapiler
psikolojik süreç detaylı bir kişisel ve cinsel öykünün alınmasından sonrasında adım atar. Bireyin kişilik yapılanması, ilk cinsel edinim, yetiştirilme biçimı, aile yapısı, yaşadığı olaylar, travmalar vs ayrıntılıca incelenir. Bu kısımda ortaya çıkabilen sorunlar genel terapi ile çözümlenmektedir. Daha sonra cinsel terapilere başlanılır.

Cinsel terapilerde kişinin seks, orgazm, G noktası, klitoris, vajina şeklinde genital organlar ve işlevlerini tanımasıyla başlar (Bilişsel cinsel terapi). Daha sonrasında bir takım egzersizlerle orgazm olmanın öğretilmesini içeren davranışsal cinsel terapi süreciyle devam eder. Cinsel terapilere hipnoterapi ve hap veya jel formundaki bazı ilaç tedavileri de eklenebilir.

Cinsel terapiler genel anlamda 6-12 seans kadar sürmektedir, bu da ortalama bir aylık süreci içermektedir. Hastalara bazı DVD yada kitaplar da önerilmektedir.

Kadındaki orgazm olamama sorunu erkekteki erken boşalma veya sertleşme (ereksiyon) problemine bağlıysa, bu durumda erkek eşe de cinsel terapi uygulanmalıdır.

Evlilik problemleri da orgazm olamama nedenidir. Bu durumda evlilik terapisi de lüzumlu hale gelebilir.

Orgazmı sağlamak ve kolaylaştırmak içi genital bölgeye uygulanan işlemler
Genital bölge hassaslığını arttırmak, vajinal kanalı sıkılaştırmak, kan dolaşımını arttırmak ve bu şekilde orgazm olamama sorununu gidermek için bazı genital işlemler de yapılabilmektedir.

Lazerle vajina yenileme (lazer vajinal rejuvenasyon),genital PRP (Platelet Rich Plasma) enjeksiyonları, G noktası büyütme ve genital bölgeye radyofrekans uygulamaları bunlardan bazılarıdır. Tüm bu işlemler non-invaziv (girişimsel olmayan basit) tıbbi uygulamalardır. Bu nedenle riskleri yok denecek kadar azdır.

Bizler kendi kliniğimizde hastalarımıza daha yüksek başarı için hem bu bayağı tıbbi işlemleri hem de cinsel terapileri kombine etmekteyiz. Bu şekilde en iyi sonuç alınabilmektedir.

Seks her yaşta ve her vakit öğrenilebilen ve geliştirilebilen bir işlevdir. Hanımlarda orgazm olamama (Anorgazmi) problemi da tedavi edilebilir bir cinsel sorundur.